Waza jako królowa uroczystego obiadu

Waza to naczynie służące do serwowania zupy. Niegdyś symbolem elegancji i wyrafinowania, dziś nieco zapomniana. Dlaczego? Błędnie została skazana na ukrycie głęboko w szafce. Waza to przepiękne naczynie, które stanowi dekorację stołu, a przy tym spełnia praktyczną rolę.

Naczynie do zadań specjalnych

Choć pozornie waza wydaje się naczyniem zbędnym, ciężko wyobrazić sobie uroczysty obiad lub przyjęcie bez jej pomocy. Ułożona na środku stołu waza umożliwi każdemu z gości samodzielne nałożenie odpowiedniej porcji zupy. To bardzo duże ułatwienie, zwłaszcza dla gospodarza, który w tym czasie może być obecny przy stole zamiast kolejno podawać talerze w kuchni.

Wazy wykonane są z różnych materiałów. Każdy z nich ma inne właściwości, ale to porcelana cieszy się największą popularnością. Jej wyjątkowe cechy sprawiają, że zawartość wazy przez długi czas utrzymuje odpowiednią temperaturę. Ponadto porcelana odporna jest na uszkodzenia i rysy, a sama waza wykonana z porcelany zaskakuje swoją lekkością. Porcelanowe wazy są ponadczasowe, a swoją elegancją podkreślają znaczenie spotkania i wspólnego posiłku.

zastawa stołowa z porcelany

Namiastka historii

Zupa znana jest od początków ludzkości. Przygotowanie wywaru nie wymagało specjalnych zdolności ani skomplikowanych składników. Pierwsze zupy zawierały mięso z upolowanych zwierząt oraz zioła rosnące w okolicy. Zupa to danie znane na całym świecie, dzięki czemu na przestrzeni lat powstawały różne naczynia przeznaczone do jej spożywania. Sama waza również przeszła ewolucję. Dawniej zastawa stołowa z porcelany była bogato zdobiona i ekskluzywna; nazywana wręcz ,,białym złotem”. Obecnie porcelana gości na naszych stołach każdego dnia i jest nieco bardziej stonowana w swoim kroju i zdobieniach (co nie oznacza, że współczesne wazy nie są piękne!).

Wyjątkowa ozdoba stołu

Wiadomo już, że waza pełni rolę bardzo praktyczną. Oprócz tego stanowi także przepiękną ozdobę stołu, witryny, kredensu oraz całego wnętrza. Wazy zazwyczaj posiadają ciekawe kształty, fantazyjne uchwyty i dekoracje, co czyni je wyjątkowymi ozdobami. Wazy potrafią prezentować się na stole niczym dzieło sztuki, dlatego często wybierane są na specjalne okazje. Nawet jeśli waza nie jest używana na co dzień, może uzupełniać design wnętrza i stać się stałym elementem stylowego mieszkania, na przykład poprzez ekspozycję w przeszklonej witrynie.

witryna z porcelaną
Zdjęcie: Pani To Potrafi

Jak wybrać wazę?

Czeka Cię zakup pierwszej wazy? A może chciałbyś sprawić komuś prezent? Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze wazy? Najważniejszą cechą dobrej wazy jest materiał wysokiej jakości, dzięki któremu waza ma niemal wieczystą gwarancję. Zaraz po materiale, z którego została wykonana waza stoi design wpływający na postrzeganie naczynia. Poza atrakcyjnym wyglądem waza powinna być wygodna w użytkowaniu. Zwróć uwagę na uchwyty umożliwiające komfortowe przeniesienie wazy. Zastanów się także nad pielęgnacją wazy – czy możliwość mycia w zmywarce jest dla Ciebie ważna? Jeśli tak, najbezpieczniejszym wyborem będzie waza niedekorowana z odpowiednim oznaczeniem.

elegancko zastawiony stół
Zdjęcie: Pani To Potrafi

Przegląd porcelanowych waz z Karoliny

Waza Amelia spodoba się wszystkim fanom klasyki i tradycji. Prosty kształt, szerokie i wygodne uchwyty, a wszystko to zwieńczone pokrywą z kuleczką. Waza Amelia jest uniwersalna i dopasuje się do każdego rodzaju wnętrza.

Waza Karat zaskakuje oryginalnym wykończeniem w postaci biegnących wzdłuż powierzchni reliefów. Pokrywa z dużym uchwytem jest bardzo wygodna, a przy tym dodaje wazie stylu.

Waza Vanity to połączenie nowoczesności z elegancją. Fantazyjne reliefy doskonale współgrają z ciekawy uchwytami, a nieco geometryczny kształt świadczy o współczesnym charakterze porcelanowej wazy.

Waza Castel to jedna z tych, która w każdej sytuacji olśniewa elegancją i wyrafinowaniem. Wyjątkowo dekoracyjny design sprawia, że waza zdecydowanie stanie się punktem centralnym stołu.

Może to dobry czas, żeby wyciągnąć starą wazę z szafki, dać jej drugą szansę i cieszyć się jej użytecznością? A może pora na zakup pierwszej wazy? Z jej pomocą z pewnością zaskoczysz gości elegancko nakrytym stołem, a spotkanie będzie niezapomniane. Waza to doskonały sposób podkreślenia znaczenia posiłku. Odwiedź sklep Porcelana Karolina, aby rozpocząć własną przygodę z porcelanową wazą!

1 reply on “Waza jako królowa uroczystego obiadu”

  • Z pewnością warto zwrócić uwagę na fakt, że odpowiednio dobrana waza potrafi wyznaczyć ton całej aranżacji stołu. Dzięki takim elementom jak waza, wnętrze jadalni nabiera głębszego charakteru i klasy. Niezwykle ważne jest, aby ten element dekoracji stołu harmonizował z resztą wyposażenia jadalni. Jeśli wybraliśmy minimalistyczny styl aranżacji wnętrza, warto postawić na prostą i elegancką wazę, bez zbędnych zdobień. Natomiast we wnętrzach urządzonych w stylu boho czy industrialnym, bardziej surowa i nieco bardziej dekoracyjna waza będzie idealnym wyborem. Dodatkowo, oświetlenie jadalni może podkreślić jej urok, a miękki blask lampy rozświetli porcelanową powierzchnię wazy, tworząc niesamowity efekt. To pokazuje, jak ważna jest kompozycja w aranżacji wnętrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *