W jaki sposób przechowywać zastawę porcelanową?

Porcelana to wyjątkowy materiał charakteryzujący się wysoką trwałością i odpornością na uszkodzenia. Naczynia porcelanowe potrafią nam towarzyszyć przez kilka pokoleń. Co możemy zrobić od siebie, żeby zastawa stołowa wyglądała jak nowa?

Dogodne miejsce

Miejsce, które przeznaczysz dla swoich porcelanowych skarbów, to jeden z najbardziej znaczących elementów dotyczących dbałości o naczynia. Sprawdzi się tutaj komoda, szafka, szuflada. Najważniejsze jest to, żeby docelowe miejsce było suche i zamykane, aby nie zbierało zbyt wiele kurzu. Jeśli trzymasz swoją porcelanę w przeszklonej witrynie, zwróć uwagę, czy nie stoi ona w nasłonecznionym miejscu. Słońce może niszczyć dekoracje i sprawić, że wyblakną po czasie.

Stos aż do nieba

Porcelana to odporny materiał, dzięki czemu talerze możesz ustawiać w stosach. Pozwala to na oszczędność miejsca w szafkach. Należy jednak pamiętać o kilku rzeczach, aby piętrowanie było bezpieczne.

  • Po pierwsze, nie rób zbyt wysokich stosów. Im wyżej ułożysz talerze, tym większa szansa na ich przewrócenie bądź pęknięcie. Zachowaj zdrowy rozsądek.
  • Po drugie, najlepiej nie mieszać różnych fasonów talerzy. Czasami jest to niemożliwe, ale postaraj się, żeby wszystko było dopasowane. Dlaczego? Ciężar tych samych modeli rozkłada się równomiernie.
  • Po trzecie, dopasuj również rozmiary. Jeśli nie masz takiej możliwości, układaj talerze od najcięższego do najlżejszego.

Jeśli posiadasz w domu serwis odświętny, który wyciągasz z szafki tylko na uroczyste okazje, najbezpieczniej będzie poprzekładać poszczególne elementy papierem bądź przekładką. Unikniesz w ten sposób zarysowań.

ŹLE

LEPIEJ

IDEALNIE

Alternatywa

A co z kubkami i filiżankami? Mamy dla nich świetne rozwiązanie! Zaopatrz się w wieszaki i powieś je za uszy. To nie tylko praktyczny sposób przechowywania, ale również dekoracyjny. Czyż to nie prezentuje się wspaniale? Z kubków lub filiżanek korzystamy zdecydowanie częściej niż z talerzy, dlatego można sobie pozwolić w tym przypadku na ich odsłonięcie. Niech będą zawsze pod ręką!

Z małą pomocą odpowiedniej pielęgnacji porcelana będzie Ci służyć latami. Zadbaj o prawidłowe mycie oraz przechowywanie, a Twoja zastawa stołowa z pewnością Ci się odwdzięczy, prezentując się doskonale.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *