Szerokie zastosowanie porcelany

Wbrew pozorom, porcelana służy nie tylko do jedzenia i picia. W tym artykule dowiesz się, jak wiele zastosowań posiada ten wyjątkowy materiał. I na pewno się zdziwisz!

Dawno, dawno temu…

Dawniej porcelana stanowiła towar niezwykle ekskluzywny, na który mogły sobie pozwolić tylko osoby z wyższych sfer. Popularną metodą na pozbycie się jakiegoś władcy było zatrucie go. Porcelana miała przed tym chronić – wierzono bowiem, że pod wpływem trucizny rozpada się ona. Porcelanowe naczynia miały więc rzekomo ostrzegać o zagrożeniu.

Muzyczna ciekawostka – chiński muzyk znalazł zastosowanie porcelany także w muzyce. Gdy trącił bambusową pałeczką jeden z wyrobów porcelanowych, usłyszał piękny i donośny dźwięk, którym się zachwycił.

Ozdoby i figurki

Porcelana często wykorzystywana jest do tworzenia wszelkiego rodzaju ozdób, które służą do dekoracji wnętrz. Figurki, posążki, wazy, biżuteria i bombki to odzwierciedlenie nostalgii i tradycji. Możemy się spotkać także z porcelanowymi uchwytami do mebli, które świetnie sprawdzą się we wnętrzach w stylu retro.

porcelanowa bombka
porcelanowa bombka
porcelanowa waza
porcelanowa waza

Medycyna również korzysta z porcelany

Porcelana posiada pewne cechy, które pozwalają jej użycie jako pojemnik laboratoryjny. Ma zerową nasiąkliwość, dzięki czemu można przechowywać w niej substancje żrące. Z porcelany produkuje się także tygle, które muszą być odporne na wysoką temperaturę, parownice, moździerze czy lejki Buchnera.

Porcelanowy izolator

Jedną z niezwykłych cech porcelany jest bardzo niskie przewodnictwo elektryczne, dzięki czemu doskonale sprawdza się w przemyśle elektrycznym. Kiedyś włączniki do światła i obudowy gniazdek były z porcelany, dziś zastąpił je jednak plastik z racji zapobiegania ewentualnym potłuczeniom.

Samochód z porcelany?

Bugatti wraz z niemiecką firmą Königliche Porzellan-Manufaktur podjęli współpracę i wyprodukowali samochód z porcelanowymi elementami: felgami, kurkiem wlewu paliwa oraz wewnętrznymi częściami dekoracyjnymi. To pierwszy taki samochód na świecie, który z pewnością zaintrygował wszystkich obecnych na targach motoryzacyjnych w Frankfurcie.

Porcelana to szlachetny materiał, który znajduje swoje zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Towarzyszy nam od wielu lat, pełniąc różne istotne role. Jako zakład produkujący porcelanę doceniamy ją jak tylko możemy i zdajemy sobie sprawę z jej ogromnej wyjątkowości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *