Porcelana – fakty i mity

Porcelana od wieków wzbudza zainteresowanie. Jednocześnie wokół tematu białego złota krąży wiele stwierdzeń i przekonań. Które z nich są prawdziwe, a które to tylko plotki i legendy? Wzięliśmy na tapet 6 popularnych opinii na temat porcelany.

Porcelana jest chińska – fakt

Porcelanę wynaleziono w Chinach na początku VII w. Sposób jej wytwarzania przez długi czas był ukrywany przed resztą świata. Porcelana była wtedy towarem naprawdę luksusowym i wyjątkowym. Na jej posiadanie mogli pozwolić sobie nieliczni.

Dzięki porcelanie potrawy i napoje smakują lepiej – fakt

Porcelana nie wchodzi w reakcje z kwasami i zasadami, czyli wszystkimi produktami żywnościowymi. Żadne substancje nie wsiąkają w gładką powierzchnię naczynia. Dzięki temu podczas jedzenia i picia czujemy tylko smak potrawy lub napoju.

pojemnik na ciastka

Porcelana jest krucha i delikatna – fakt… i mit

Oczywiście porcelanę można łatwo stłuc, jeśli nie zachowujemy odpowiedniej ostrożności. To nie znaczy, że mamy się z nią obchodzić jak z jajkiem. Porcelana to odporny materiał, który dopiero po upadku lub zderzeniu z czymś może się potłuc, tak samo jak szkło.

Porcelana nie nadaje się do zmywarki – fakt/mit

W niektórych przypadkach to prawda. Porcelana, która posiada delikatne dekoracje, szczególnie ręcznie malowane lub z dodatkiem złota albo platyny, nie powinna być wkładana do zmywarki. Całą resztę naszych porcelanowych naczyń zazwyczaj możemy myć w zmywarce bez obaw. By uniknąć nieprzyjemnego zaskoczenia, zalecamy zaraz po zakupie porcelany przeczytać informację od producenta co do sposobu mycia oraz zastosowanych środków myjących.

porcelana w zmywarce

Przykładowo jeśli wyroby porcelanowe produkowane przez Zakłady Porcelany Stołowej „Karolina” niedekorowane oraz dekorowane posiadają dopisek „nadaje się do zmywarek i mikrofali”, oznacza to, że można stosować je bez ograniczeń. Przy właściwym użytkowaniu naczyń i przestrzeganiu zaleceń, udzielamy 12-miesięcznej gwarancji na nasze wyroby porcelanowe, zapewniając wysoką jakość zastosowanych dekoracji i rodzaju szkliwa.

Porcelana nie przepuszcza światła – mit

Trzymając pod światło prawdziwe naczynie porcelanowe, zobaczysz, że przepuszcza ono promienie słoneczne. Zależy to także od składu masy, temperatury wypału i grubości ścianki. Czasami naczynie o grubszej ściance nie przepuści światła, mimo że jest porcelanowe.

porcelana przepuszcza światło

Prawdziwa porcelana musi mieć cienkie ścianki – mit

Mówi się też, że cechą charakterystyczną prawdziwej porcelany są cienkie ścianki. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, ścianki bywają różne. Możemy spotkać się z cienką, delikatną filiżanką, ale też z masywnym i ciężkim kubkiem. Wciąż będzie to prawdziwa porcelana, którą dobieramy w zależności od upodobań i potrzeb. Naczynia z grubszą ścianką automatycznie będą bardziej wytrzymałe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *