
Zestaw sztućców powinien być przemyślanym zakupem, ponieważ jest to raczej decyzja na długie lata. Podobnie powinno być z ich pielęgnacją – niech będzie przemyślana i rozsądna, a sztućce odwdzięczą się długowiecznym blaskiem.
Nieestetyczne zacieki zmorą każdego użytkownika
Zacieki z wody to jeden z najpopularniejszych problemów dotyczących pielęgnacji sztućców. Rozwiązanie natomiast jest bardzo proste i w zasadzie tylko jedno. Po każdym myciu, zarówno ręcznym, jak i za pomocą zmywarki, powinno się wycierać sztućce suchą ściereczką. Proste, prawda?

Jaka rada na rdzę?
Skąd bierze się ten irytujący problem? Przyjrzyj się swojemu przypadkowi dokładnie. Może używasz zbyt silnych detergentów w zmywarce, które przyspieszają proces utleniania żelaza? Warto poeksperymentować z różnymi środkami dostępnymi na rynku. A może łagodniejszy program z niższą temperaturą załatwi sprawę? Dobrym nawykiem będzie również wyciąganie sztućców ze zmywarki od razu po skończonym myciu.
Nawracający problem może być również przyczyną słabej jakości Twoich sztućców. Pamiętaj, że to zakup na długie lata i nie warto na nich oszczędzać. To inwestycja, która na pewno się zwróci.
Domowe sposoby na rdzę i poszarzałe sztućce
- Coca-cola – wsadź swoje sztućce do miski lub garnka z tym popularnym napojem i mocz je przez jakiś czas (może to trochę potrwać). Coca-cola posiada fascynujące właściwości, które często wykorzystywane są podczas sprzątania. Z początku może to się wydawać dziwne, ale dzięki zawartości kwasu cytrynowego, węglowego i ortofosforowego, cola świetnie radzi sobie z rdzą, kamieniem czy osadem.
- Ziemniak – jeśli coca-cola Cię zdziwiła, to ziemniak na pewno jeszcze bardziej. To warzywo może Ci jednak pomóc z racji zawartości w sobie kwasu szczawiowego. Wystarczy, że przekroisz go na pół i posypiesz obficie solą. Szoruj sztućce do momentu, aż zobaczysz, że rdza odpada.
- Soda oczyszczona – kolejnym sposobem jest właśnie soda, którą należy wymieszać z wodą w takiej proporcji, aby powstała gęsta papka. Powstałą masę należy zostawić na sztućcach na minimum godzinę. Soda oczyszczona jest doskonała jako środek sprzątający i myjący.
- Folia aluminiowa – urwij kawałek folii, zwiń ją w kulkę, włóż do zmywarki i uruchom sprzęt jak zwykle. Możesz również gotową kulką pocierać sztućce.
- Ocet – popularnym sposobem jest również moczenie sztućców w occie. Pozostaw je na kilka godzin, a najlepiej na całą noc. Możesz również sztućce gotować w mieszaninie wody i octu w proporcji 9:1 przez około 15 min.
- Sól – sztućce możesz spróbować zagotować w solance – 40 gramów na litr wody. Sztućce zakryte w całości wodą gotuj przez 15 min, a następnie wypoleruj po wystygnięciu. Sól wykorzystasz także w parze z cytryną. Wystarczy, że przekroisz ją na pół, posypiesz gruboziarnistą solą i zaczniesz ją wcierać w sztućce.
Podane sposoby możesz łączyć ze sobą i sprawdzać efekty. Żaden niestety nie daje gwarancji, dlatego musisz sprawdzić na własnych sztućcach, która metoda okaże się trafiona.

Kilka wskazówek
Staraj się nie pozostawiać resztek jedzenia na swoich sztućcach. Gdy zaschną, ciężko jest je wyszorować. Myj sztućce od razu po skończeniu posiłku, a jeśli używasz zmywarki, najpierw spłucz pozostałości po jedzeniu. Uzupełniaj i opróżniaj zmywarkę na bieżąco.
Odpowiednio przechowuj sztućce, najlepiej w szufladzie z organizerem, który posiada przegródki. Obowiązkowo zapoznaj się z instrukcją użytkowania od producenta, która szczegółowo wyjaśnia, jak postępować z danymi sztućcami.

Jeśli dostosujesz się do kilku rad, Twoje sztućce przez długi okres zachowają blask. Może unikniesz również szorowania widelców cytryną czy ziemniakiem? Warto pielęgnować zastawę stołową, w tym porcelanę i akcesoria do gotowania. To długowieczne przedmioty, które towarzyszą nam każdego dnia i znoszą naprawdę wiele przeciwieństw, więc powinniśmy się im odwdzięczyć.
Dodaj komentarz