Kultowe stare wzory, czyli Porcelana Karolina dawniej

Zakłady Porcelany Stołowej ,,Karolina” to fabryka z tradycją, a do tego bardzo bogatą, bowiem ponad 160-letnią. Przez ten okres zmieniali się zarówno właściciele, jak i produkcja i jej techniki. Metody zdobienia ewoluowały na przestrzeni lat – dziś robimy to znacznie szybciej i sprawniej. Zdarza się, że porcelana z dawnych lat ostała się do dziś w czyichś domach. Porcelana Karolina wywołuje szereg pytań związanych z jej historią. Postanowiliśmy zatem odrobinę powspominać i ,,pogrzebać” po firmowych biurkach.

Bogate zdobienia symbolem dawnej porcelany

Kiedy fabryka dopiero powstawała, jeszcze pod nazwą Porzellanfabrik Königszelt, wyroby zdobione były w bardzo bogaty sposób. Złoto obejmowało naprawdę spory obszar porcelanowego produktu, a czasem nawet całość. Antyki ze złotem przetrwały do dnia dzisiejszego w naszym zakładzie. Tylko spójrzcie na ten kunszt wykonania:

Polska porcelana znana na całym świecie

Na początku XX wieku znaczenie fabryki miało zasięg przekraczający granice Niemiec, a największym importerem wyrobów była Ameryka. W 1937 r. fabryka została nagrodzona nawet złotym medalem na światowej wystawie w Paryżu. Porcelana Karolina trafiała do niemal 30 krajów świata. W 1950 roku jaworzyńska porcelana była najcieńsza w Polsce, dlatego 40% wyrobów eksportowano.

ZPS Karolina dawniej

Lokalna Jaworzyna Śląska miejscem najpiękniejszej porcelany

To niesamowite, że produkcja tak pięknych rzeczy dzieje się właśnie tu – w Jaworzynie Śląskiej. Porcelanę z ,,Karoliny” można było rozpoznać po bardzo popularnych fasonach, takich jak Charlotta i Nora. Fasony te produkujemy do dziś i nadal są one bardzo bardzo cenione wśród klientów. Mimo że wciąż można zrobić zakupy w ,,Karolinie”, to produkty pochodzące z dawnych lat mają swój niepowtarzalny urok i historię, która intryguje. Stare wyroby porcelanowe są bardzo pożądane wśród kolekcjonerów, bowiem porcelana z wiekiem zyskuje na wartości.

Porcelana Karolina stare wzory

Pewne wzory, fasony i dekoracje były tak kultowe, że dziś zbierane są jako antyki przez koneserów i kolekcjonerów. Przykładem może być seria z dekoracją Zofii Stryjeńskiej z 1927 r. z motywem tańców polskich lub filiżanka dla wąsacza z specjalną wstawką uniemożliwiającą zatopienie wąsów w napoju. W latach 1920-1930 wąsy zaczęły stopniowo wychodzić z mody, co spowodowało spadek produkcji naczyń.

tańce polskie talerz
filiżanka dla wąsacza

Posiadasz antyk w domu? Napisz do nas!

Jeśli posiadasz inne produkty antyczne, jak najbardziej możesz się nimi pochwalić, kontaktując się z nami za pomocą poczty elektronicznej bądź oznaczając nas na Facebooku lub Instagramie. A może przejąłeś porcelanowy serwis od babci i jesteś ciekawy jego historii? Z chęcią odpowiemy na wszystkie wysłanie zapytania.

Wyślij zapytanie na sklep@porcelanakarolina.pl. W formularzu zapytania załącz zdjęcie, żebyśmy nie mieli wątpliwości przed udzieleniem odpowiedzi.

Stara porcelana zawsze będzie miała miłośników z racji swojej kruchości i jednoczesnej trwałości. Nazywana białym złotem kojarzy się z luksusem i wyrafinowaniem. Antyczna porcelana stanowi przepiękną dekorację oraz cenny dobytek.

1 reply on “Kultowe stare wzory, czyli Porcelana Karolina dawniej”

  • Witam!
    Nie jest to może antyk,ale talerz jest na pewno wiekowy.
    Jest w rodzinie przynajmniej 40 lat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *