Jakie szkło powinno znaleźć się w zastawie stołowej?

Szkło to zdecydowanie niezbędny element wyposażenia każdego domu. Do szkła stołowego zaliczymy szklanki, kieliszki, ale także karafki i dzbanki. Szkło gości na naszych stołach w trakcie spotkań ze znajomymi i rodziną, przyjęć, wspólnych obiadów czy podczas codziennych posiłków. Jaki rodzaj szkła powinien znaleźć się w zastawie stołowej?

Szkło – elegancja i klasa na stole

Smukłe i wytworne kieliszki pięknie dopełniają aranżację stołu i idealnie komponują się z pozostałą zastawą stołową. Zdecydowanie nie może zabraknąć lśniącego i dobrego jakościowo szkła, kiedy w planach masz gościć przyjaciół. Obecnie szklana zastawa charakteryzuje się przeróżnymi kształtami i zróżnicowanym wzornictwem, dzięki czemu można tworzyć oryginalne wariacje. Należy pamiętać, aby szkło było nie tylko estetyczne, ale także funkcjonalne i spełniało swoją rolę.

ułożenie kieliszków na stole
Szklane kieliszki razem z porcelanową zastawą tworzą niesamowity efekt na stole

O jakim rodzaju szkła należy pamiętać, kompletując zastawę?

To, jakie elementy szklanej zastawy będziesz potrzebować, zależy od osobistych preferencji i stylu życia. Jako gospodarz powinieneś jednak zadbać o podstawowe szkło stołowe, aby nie zaskoczyła Cię żadna sytuacja. Nawet jeśli nie pijesz wina, warto zaopatrzyć się w dedykowane kieliszki dla ewentualnych gości. Co więc powinno znaleźć się w Twoim domu? Koniecznością będą szklanki do wody, z których korzysta się niemal codziennie. A co z okazyjnym szkłem?

Kieliszki do wina

Wino ma swoje rodzaje, więc kieliszki również będą się różnić. Kieliszek do wina czerwonego będzie przede wszystkim większy i bardziej pojemny niż kieliszek do białego wina. Czerwone wino potrzebuje szerszej przestrzeni, aby trunek miał styczność z powietrzem na jak największej powierzchni. Kieliszek do białego wina jest nieco węższy i przypomina kształtem tulipana. Białe wino ma delikatniejszy smak, który zamknięty powinien być w mniejszej przestrzeni.

Kieliszki do szampana

Od czasu do czasu trzeba wznieść toast za sukcesy! Do tego przydadzą się kieliszki do szampana, które charakteryzują się wąskim i smukłym kształtem z małym wylotem, który spowalnia ulatnianie się bąbelków. Budowa kieliszka pozwala także na utrzymanie trunku w odpowiedniej, chłodnej temperaturze.

Szklanki do piwa

W przypadku piwa rodzaj szkła również będzie zróżnicowany z racji jego różnych gatunków. W domowych warunkach można oczywiście przystanąć na jeden, na przykład kufel czy pokal. Piwo serwuje się również w kielichach (zalecane do mocnych piw) i przeróżnych szklankach.

A dla chętnych?

Szkło stołowe składa się z znacznie większej ilości elementów. Będą to szklanki do whisky, koniaku i przeróżnych koktajli. Bardzo przydatne mogą okazać się także karafki do wina i wody, które prezentują się wyjątkowo elegancko. Ze szkła powstają nawet talerze, salaterki, dzbanki i czajniki. Pozostaje więc wybór, z czego chciałbyś korzystać. Szkło potrafi umiejętnie dopieścić aranżację stołu i oczywiście zapewnić odpowiednią oprawę posiłkom.

Sklep Porcelana Karolina zaopatrzy Cię w przepiękną porcelanę, którą produkujemy od pokoleń. Eleganckie szkło podkreśli wyjątkowość porcelany i stworzy z nią idealny duet na stole. Zarówno talerze, jak i szklanki są potrzebne w każdym domu. Należy jednak przemyśleć aspekt, jakim jest design i jakość – o porcelanę z pewnością zadba Karolina.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *