Jak dbać o porcelanę?

Zostaliście posiadaczami zastawy stołowej? Być może zastanawiacie się teraz, jak dbać o porcelanę, by posłużyła jak najdłużej. Oto kilka porad o tym, jak zachować porcelanę w dobrej kondycji, jak ją przechowywać, czyścić i używać.

Co radzi producent porcelany?

W pierwszej kolejności, po zakupie porcelany warto przeczytać informacje od producenta. To on wie najlepiej, jak posługiwać się jego wyrobem. W takiej informacji powinny zostać zawarte zalecenia dotyczące mycia w zmywarce lub ręcznie, czy o możliwości używania w mikrofali. Większość naczyń porcelanowych jest przystosowana do współczesnych kuchni i mycia w zmywarce. Należy jednak uważać na wiekową, zabytkową porcelanę i na zdobienia, które posiada. Naczynia wzbogacone złotem, platyną lub delikatną kalką radzimy myć ręcznie.

A co zrobić, gdy naczynia pozostawione na suszarce, po wyschnięciu posiadają brzydkie zacieki? By tego uniknąć wystarczy przetrzeć je suchą ścierką od razu po myciu.

oznaczenie na spodzie talerza

Porcelana – chować czy eksponować?

Porcelana to symbol elegancji i luksusu. Czy należysz do tych, którzy swoje porcelanowe skarby ukrywają w szafkach lub kredensach i używają jej od święta, podczas rodzinnych uroczystości? Taką nieużywaną na co dzień porcelanę wystarczy jedynie od czasu do czasu przetrzeć zwilżoną szmatką lub miotełką do kurzu.

Jesteś jednak w grupie tych, którzy preferują swoją porcelanę wystawić na widok publiczny i pochwalić się nią w witrynie? Weź pod uwagę miejsce swojej dekoracyjnej zastawy. Lepiej unikać wystawienia jej na nadmierne promienie słoneczne. To może spowodować blaknięcie dekoracji.

Przechowywanie porcelany

Kolejna sprawa to przechowywanie naszych naczyń. Idealnym do tego miejscem jest oczywiście sucha szafka, komoda itp. Porcelana wygląda delikatnie, ale jest bardzo trwała. Dzięki temu można ją ustawiać stosami. Jeśli posiadasz wyjątkową porcelanę, o którą bardzo się martwisz – możesz poprzekładać talerze ręcznikiem papierowym lub ścierkami.

Teraz już wiesz, jak dbać o porcelanę! Wbrew pozorom odpowiednia pielęgnacja nie zajmuje zbyt wiele czasu, a przynosi wiele efektów. Wystarczy tylko zmywarka, płyn do naczyń lub ściereczka, by móc cieszyć się oryginalną zastawą przez wiele lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *