Historia sygnatury na porcelanie Karolina

Zakłady Porcelany Stołowej „Karolina” to historia licząca sobie 160 lat. Porcelanowe serwisy obiadowe czy kawowe w wielu domach były strzeżone niczym skarb i jak skarb również dziś przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Przez lata zmieniała się fabryka, jej właściciele a także sygnatura. Jaka jest historia znakowania porcelany „Karolina”? Jak rozpoznać autentyczną porcelanę? Czy Twój kredens skrywa oryginalny serwis, kolekcjonerski talerz, albo cenny wazon? Poznajmy odpowiedzi.

Ewolucja sygnatury porcelany „Karolina” w Jaworzynie Śląskiej

Historia porcelany w Jaworzynie Śląskiej sięga 1843 roku i rozpoczyna się w miasteczku Königszelt. To właśnie tam inżynier, przedsiębiorca i mistrz murarski w jednej osobie Traugott Silber rozpoczął budowę fabryki porcelany. Fabryka powstała w 1860 roku, jako „Porzellanfabrik Königszelt”. Produkowała i sprzedawała towary użytkowe. Po II wojnie światowej Königszelt stał się polskim miastem Jaworzyna Śląska. Produkcję porcelany kontynuowano jako Państwowa Fabryka Porcelany Jaworzyna Śląska. W 1954 roku przyjęta została nazwa i znak firmowy „Karolina”.

Ta historia ściśle wiąże się z ewolucją znaku firmowego „Karoliny”. Oto przykłady sygnatur z różnych okresów.

Sygnatury Porcelany Karolina
Ewolucja znaku spodniego porcelany Karolina na przestrzeni lat

Wskazówki ukryte w sygnaturach

Sygnatura to znak firmowy nanoszony na spodzie przedmiotu. Na początku na wyroby nanoszono proste oznaczenia w postaci symboli, pojedynczych liter czy rzędów cyfr. Malowano je ręcznie farbą kobaltową. Współczesne sygnatury mogą być różnobarwne i są nakładane bardziej skomplikowanymi metodami.

Antyczna filiżanka dla wąsacza, wyrób Porzellanfabrik Königszelt, lata 1886 – 1922
Antyczna filiżanka dla wąsacza, wyrób Porzellanfabrik Königszelt, lata 1886 – 1922
Sosjerka, wyrób Porzellanfabrik Königszelt A.G., lata 1922-1930
Sosjerka, wyrób Porzellanfabrik Königszelt A.G., lata 1922-1930
źródło: http://www.izba.centrum.zarow.pl/artykuly/1302-wyroby-porcelany-uzytkowej-w-zbiorach-zarowskiej-izby-historycznej-wystawa-wirtualna
Półmisek, wyrób Porzellanfabrik Königszelt A.G., lata 1930-1945
Półmisek, wyrób Porzellanfabrik Königszelt A.G., lata 1930-1945
źródło: http://www.izba.centrum.zarow.pl/artykuly/1302-wyroby-porcelany

Sygnatura może dostarczyć wielu informacji o konkretnym talerzu, dzbanku, salaterce, cukiernicy itd. Przedmiot może „zdradzić” nam numer formy lub modelu, a czasem nawet tożsamość osoby, która go dekorowała. Okres związany z używaniem danego znaku pomaga określić wiek oraz autentyczność porcelany. Są to ciekawe i bezcenne informacje dla kolekcjonerów zabytkowej porcelany. Sygnatura pomaga dokładnie zidentyfikować dany przedmiot oraz określić jego wartość. Jest swoistą wskazówką i często jedyną informacją o przedmiocie. Zaglądanie na spód porcelany to odruch bezwarunkowy kolekcjonerów białego złota. Teraz i Ty możesz rozszyfrować sygnaturę na swojej porcelanie „Karolina”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *