Sygnatura porcelany Karolina – historia

Zakłady Porcelany Stołowej „Karolina” to historia licząca sobie 160 lat. Porcelanowe serwisy obiadowe czy kawowe w wielu domach były strzeżone niczym skarb i jak skarb również dziś przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Przez lata zmieniała się fabryka, jej właściciele a także sygnatura porcelany Karolina. Jaka jest historia tego znakowania? Jak rozpoznać autentyczną porcelanę? Czy Twój kredens skrywa oryginalny serwis, kolekcjonerski talerz, albo cenny wazon? Poznajmy odpowiedzi.

Sygnatura porcelany „Karolina” w Jaworzynie Śląskiej – ewolucja

Historia porcelany w Jaworzynie Śląskiej sięga 1843 roku i rozpoczyna się w miasteczku Königszelt. To właśnie tam inżynier, przedsiębiorca i mistrz murarski w jednej osobie Traugott Silber rozpoczął budowę fabryki porcelany. Fabryka powstała w 1860 roku, jako „Porzellanfabrik Königszelt”. Produkowała i sprzedawała towary użytkowe. Po II wojnie światowej Königszelt stał się polskim miastem Jaworzyna Śląska. Produkcję porcelany kontynuowano jako Państwowa Fabryka Porcelany Jaworzyna Śląska. W 1954 roku przyjęta została nazwa i znak firmowy „Karolina”.

Ta historia ściśle wiąże się z ewolucją znaku firmowego „Karoliny”. Oto przykłady i sygnatura porcelany Karolina z różnych okresów.

Sygnatury Porcelany Karolina
Ewolucja znaku spodniego porcelany Karolina na przestrzeni lat

Wskazówki ukryte w sygnaturach

Sygnatura to znak firmowy nanoszony na spodzie przedmiotu. Na początku na wyroby nanoszono proste oznaczenia w postaci symboli, pojedynczych liter czy rzędów cyfr. Malowano je ręcznie farbą kobaltową. Współczesne sygnatury mogą być różnobarwne i są nakładane bardziej skomplikowanymi metodami.

Antyczna filiżanka dla wąsacza, wyrób Porzellanfabrik Königszelt, lata 1886 – 1922
Antyczna filiżanka dla wąsacza, wyrób Porzellanfabrik Königszelt, lata 1886 – 1922
Sosjerka, wyrób Porzellanfabrik Königszelt A.G., lata 1922-1930
Sosjerka, wyrób Porzellanfabrik Königszelt A.G., lata 1922-1930
źródło: http://www.izba.centrum.zarow.pl/artykuly/1302-wyroby-porcelany-uzytkowej-w-zbiorach-zarowskiej-izby-historycznej-wystawa-wirtualna
Półmisek, wyrób Porzellanfabrik Königszelt A.G., lata 1930-1945
Półmisek, wyrób Porzellanfabrik Königszelt A.G., lata 1930-1945
źródło: http://www.izba.centrum.zarow.pl/artykuly/1302-wyroby-porcelany

Sygnatura może dostarczyć wielu informacji o konkretnym wyrobie. Porcelanowe talerze, dzbanki, salaterki i półmiski, cukiernice itd. mogą „zdradzić” nam numer formy lub modelu, a czasem nawet tożsamość osoby, która go dekorowała. Okres związany z używaniem danego znaku pomaga określić wiek oraz autentyczność porcelany. Są to ciekawe i bezcenne informacje dla kolekcjonerów zabytkowej porcelany. Sygnatura pomaga dokładnie zidentyfikować dany przedmiot oraz określić jego wartość. Jest swoistą wskazówką i często jedyną informacją o przedmiocie. Zaglądanie na spód porcelany to odruch bezwarunkowy kolekcjonerów białego złota. Teraz i Ty możesz rozszyfrować sygnaturę na swojej porcelanie „Karolina”.

5 replies on “Sygnatura porcelany Karolina – historia”

  • uwielbiam Waszą porcelanę, żałuję jednak, że brakuje dawniejszych wzorów , takich jak np.; kobaltowe z lat 70 – tych, kubki ” królewskie” bratki itp.
    Dzisiaj już mam tylko „dwuosobowy” zestaw do kawy Kobalt z 1978 roku, jako pamiątkę po rodzicach, którym to cały serwis kawowy podarowałem.

  • Czy jest możliwe wyprodukowanie pojedynczch sztuk (dokładnie trzech filiżanek i trzech podstawków) z serwisu który został nabyty w 1065 r. Porcelana ma kremowy odcień, średnica czarki 10 cm, zdobiona naklejanymi bukiecikami kwiatów. Jaki byłby koszt jeśli okazałoby się to możliwe.

  • Mam komplet kawowy z sygnatury wynika że 1954 , marmurkowy ze złoceniami – można się o nim coś więcej dowiedzieć? Dziękuję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *