Gdzie wyrzucić porcelanę?

Porcelana to odporny materiał, który musi się bronić przed nieuważnym korzystaniem, obijaniem, rysowaniem. Czasami jednak to dla niej za wiele i potrafi się stłuc jak każde inne naczynie. No dobrze – stało się, ale co dalej?

O czym należy pamiętać?

Zanim wyrzucisz śmieci, które wzbudzają Twoją niepewność, w jakim miejscu mają wylądować, zastanów się z jakiego są materiału i czy można je ponownie przetworzyć. W współczesnym świecie każdy wie, że segregacja odpadów jest niezwykle ważna, dlatego producenci często umieszczają informację, do którego kosza należy wyrzucić produkt. Oczywiście nie na wszystkim da się zrobić takie ułatwienie, w tym na porcelanie.

Wielu ludzi kojarzy porcelanę ze szkłem i wyrzuca ją do pojemnika na szkło. Jest to błąd, ponieważ porcelana nie ma nic wspólnego ze szkłem. Niestety nie da się jej ponownie przetworzyć, więc musimy ją wyrzucić do odpadów zmieszanych.

Samodzielna naprawa

Zamiast myśleć o segregacji odpadów, możesz spróbować naprawić swoją porcelanę. Być może kojarzysz archaiczny sposób z mlekiem. Najpierw należy skleić elementy taśmą klejącą, a następnie włożyć do garnka, zalać mlekiem i chwilę gotować. Porcelanowe naczynie powinno być trzymane w mleku cały dzień, a najlepiej dwa. Zawarte w mleku białko (kazeina) działa niczym naturalny klej. Jeśli nie udało się zasklepić pęknięć, czynność można powtórzyć. Koniecznie daj nam znać, jeśli ten sposób okazał się zwycięstwem!

Druga, nieco bardziej nowoczesna metoda, to sklejenie porcelany klejem epoksydowym. Pierwszym krokiem powinno być umycie i odtłuszczenie naczynia alkoholem. Poszczególne elementy dopasuj do siebie na sucho, żeby sprawdzić jak będzie prezentować się efekt końcowy. A teraz do dzieła – sklej poszczególne odłamki za pomocą niewielkiej ilości kleju, krok po kroku, fragment po fragmencie. Nadmiar kleju usuń np. ściereczką nasączoną alkoholem. Zostaw do wyschnięcia i gotowe!

Zapobiegać zamiast leczyć

Ciekawostka – uszczerbiona bądź wybrakowana porcelana nada się podczas zwyczaju POLTERABEND polegającemu na tłuczeniu szkła i porcelany przed domem rodzinnym w dzień przed ślubem. W zależności od regionu zwyczaj ten różni się pod kilkoma względami. Obrzęd pochodzi z Niemiec, ale znany jest w Austrii, Danii, Szwajcarii, a także w Polsce: na Kaszubach, Śląsku czy Kujawach. ,,Karolina” również działa pod tym względem i wysyła porcelanę właśnie na wesela!

Najlepszym sposobem na uratowanie porcelany jest większa rozwaga. Dbajmy o swoje naczynia, ponieważ przy odpowiedniej pielęgnacji mogą posłużyć nawet kilka pokoleń. A jeśli posiadasz pojedyncze sztuki, które Twoim zdaniem już do niczego nie pasują i zamierzasz je właśnie wyrzucić – zastanów się! Z nich też możesz mieć użytek. Wykorzystaj je jako pojemniki, wazony lub nawet dekoracje. Opcji jest więcej: niechciane naczynia możesz sprzedać (często za wysoką cenę, jeśli są kolekcjonerskie) lub oddać potrzebującym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *