Filiżanki porcelanowe, ceramiczne i szklane

Czym różnią się filiżanki porcelanowe od ceramicznych i szklanych? Jakie są różnice w ich zastosowaniu? Przyjrzymy się dokładnie temu, jak to jest zrobione.

Ceramika

Jest to nic innego jak utrwalone przez wypalenie wyroby gliniane. Sama ceramika ewoluowała na przestrzeni lat: zmieniał się materiał, technika wypału i zdobienia. Różnica między ceramiką a porcelaną polega na tym, że porcelana jest jej lepszą odmianą. Do rodzajów ceramiki możemy także zaliczyć:

  • kamionkę – powstaje z gliny połączonej z piaskiem kwarcowym i szamotem. Idealna np. do kiszenia ogórków, ponieważ jest odporna na działanie kwasów. Za przykład można podać tutaj popularną ceramikę bolesławicką.
  • fajans – jest najbardziej zbliżony do porcelany, jednak cechuje go niższa jakość. Jest bardziej masywny i nie przepuszcza światła jak porcelana.
  • porcelit – znajduje się pomiędzy fajansem, a porcelaną. Bardzo często mylony z porcelaną, ponieważ ma podobne właściwości. Zazwyczaj służy jednak do produkcji naczyń do zapiekania i wyposażenia łazienki, np. muszli klozetowych i umywalek.
  • terakota – jest to ceramika nieszkliwiona, którą stosuje się raczej w celach architektonicznych – powstają z niej płytki.

Porcelana

porcelanowy serwis obiadowy z Karoliny

Porcelana nazywana jest ,,białym złotem”, jest najszlachetniejszą odmianą ceramiki. Kiedyś świadczyła o statusie społecznym i była towarem naprawdę luksusowym. Materiał ten odznacza się niezwykłą trwałością i wytrzymałością. Idealnie gładka powierzchnia nie wsiąka zabrudzeń, dlatego nie powstanie na niej osad lub plama. Jeśli posiada cienkie ścianki, sprawdź, czy przepuszcza światło – prawdziwa porcelana powinna. Porcelanę dzielimy na dwa rodzaje:

  • porcelana twarda – wypalana w bardzo wysokiej temperaturze (około 1400 stopni Celsjusza), niewiarygodnie trwała. Odznacza się śnieżnobiałym kolorem.
  • porcelana miękka – FBC, czyli Fine Bone China zawiera sekretny składnik w postaci surowców mineralnych, które nadają jej subtelny, kremowy odcień. Ten rodzaj porcelany wypalany jest w nieco niższej temperaturze, ale nie skreśla to jej odporności na uszkodzenia.

Szkło

Szkło, które znamy z życia codziennego to szkło sodowe. Obróbka szkła to przede wszystkim dobór odpowiednich składników takich jak piasek, soda, wapień czy ewentualnie środki barwiące. Produkcja szkła jest bardzo ciekawa – różne kształty formuje się za pomocą specjalnej bańki.

Jakie produkty zatem wybrać?

Każdy z materiałów znajdzie swoje indywidualne zastosowanie. Ceramikę pochwalisz zwłaszcza podczas gotowania. Potrawy nie przywierają do niej oraz nie potrzebują tak dużo tłuszczu. Naczynia ceramiczne są również bardzo odporne. Wariantów kolorystycznych jest mnóstwo, dzięki czemu można zaopatrzyć się w naprawdę stylowe produkty stanowiące niemałą ozdobę na stole czy jadalni. Filiżanki ceramiczne odznaczają się uniwersalnością. Będą doskonałe zarówno do herbaty, jak i kawy. Gorące, pyszne kakao również będzie miało niepowtarzalny smak. To świetny wybór na co dzień.

Filiżanki ceramiczne zachwycają zróżnicowanym stylem

Porcelanowe filiżanki to elegancja w czystej postaci. Dostępne są specjalne do espresso, których pojemność waha się od 50 ml do 80 ml, na mleczną kawę czy herbatę. Filiżanki do herbaty charakteryzują się fantazyjnym kształtem zwężanym ku podstawie, zaś filiżanki do kawy zazwyczaj trzymają się jednolitego kształtu. Obie oczywiście powinny być w zestawie ze spodkami, które służą jako miejsce na łyżeczkę. Porcelana jest idealna do gorących napojów z racji swojego niskiego przewodnictwa cieplnego. To wspaniały pomysł na prezent czy święta.

elegancka filiżanka z porcelany

Filiżanki wykonane ze szkła mają przeróżne kształty. Ich przezroczystość wpływa na estetykę napoju. W szkle pięknie prezentuje się zwłaszcza latte, które składa się z warstw. Do szklanej filiżanki również nada się kawa i herbata. W zróżnicowanej ofercie znajdziesz również filiżanki z podwójnymi ściankami, dzięki czemu śmiało możesz objąć dłońmi gorący napój. Szkło sprawdzi się na co dzień, ponieważ jest naprawdę wygodne w użytkowaniu.

Szklana filiżanka uwydatnia warstwową latte

Jak widać, każda z filiżanek nada się do czegoś innego oraz będzie stanowić praktyczny przedmiot w domu. Różnorodność w ofercie sprawia, że dobierzesz filiżanki według własnych preferencji. Mogą być eleganckie, nowoczesne, w stylu retro, a także łączyć wygodę z funkcjonalnością i posiadać opcję mycia w zmywarce. Wybór produktów jest naprawdę szeroki i należy właśnie do Ciebie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *