Co to jest porcelana FBC?

Porcelana Fine Bone China, bo o niej mowa, to jedna z najszlachetniejszych odmian porcelany. Charakteryzuje ją ciepły, kremowy odcień i wysoka przeświecalność – porcelana FBC przepuszcza światło i doskonale to widać, kiedy na przykład przyłożymy talerz do lampy czy słońca. Ale skąd się wywodzi i skąd wzięła się ta charakterystyczna nazwa?

Początki kremowej porcelany

Garncarz Josiah Spode I jest uznawany za ojca porcelany kostnej, choć tak naprawdę historia Fine Bone China ma różne wersje. W opowieściach pojawia się również Thomas Frye, który posiadał fabrykę w pobliżu targów bydła i rzeźni. Umiejscowienie jego fabryki przyczyniło się do eksperymentów z tworzeniem porcelany z dodatkiem kości bydlęcych. Końcowy produkt okazał się znacznie cieńszy od dotychczasowej porcelany. Dopiero w późniejszych latach Josiah odtworzył tajemniczą recepturę. Garncarz był znany z znakomitego wyczucia proporcji chemicznych, które w połączeniu z doświadczeniem ceramicznym i kreatywnością sprawiło, że rozwinął koncepcję porcelany kostnej. Bone China szybko stała się popularna nie tylko wśród angielskich ceramików, choć przez niemal 200 lat produkcja porcelany kostnej odbywała się jedynie w Wielkiej Brytanii.

produkcja porcelany FBC

Porcelana kostna dziś

Jeśli przeraził Cię fakt nietypowego dodatku porcelany FBC, jakim jest popiół kości zwierząt, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – współcześnie popiół ten zastępowany jest surowcami mineralnymi. Nazewnictwo pozostało ze względu na niebywale ciekawą i ważną dla porcelany historię. Porcelanę miękką, bo taka jest Fine Bone China, produkuje się podobnie jak porcelanę twardą. Kaoliny, kwarce i skalenie występują jednak w innych proporcjach. Kremowa porcelana wymaga także niższej temperatury wypału. Nie oznacza to jednak, że porcelana FBC jest mniej odporna od białej. Porcelana w kolorze ecru jest równie wytrzymała, co biała. Trwałość połączona z eleganckimi i cienkimi ściankami tworzy bardzo pożądany produkt.

porcelana kostna

Porcelana ecru jako pożądany dodatek do wnętrz

Szlachetność porcelany sprawia, że jest ona piękną ozdobą wnętrza. Na stole dumnie prezentuje smakowite dania, a po skończonym posiłku zdobi witrynę czy podświetlone szafki. Delikatność i kruchość porcelany kojarzy się z szykiem i elegancją. Porcelana w kolorze kości słoniowej pięknie rozświetli wnętrze, wnosząc ciepło i przytulność do atmosfery przy stole. Kremowy odcień umiejętnie przemyca elegancję połączoną z tradycją i rodzinnością. Podobnie jak biała porcelana, ta w kolorze Fine Bone China także charakteryzuje się uniwersalnością. Ta delikatna barwa cudownie współgra z różnymi dodatkami. W naszym Sklepie porcelanę w kolorze kremowym znajdziesz pod różnymi postaciami: niedekorowaną, ręcznie malowaną, z barwną kalką lub z reliefowym wzornictwem. Dzięki szerokiej ofercie z łatwością dopasujesz serwis do swoich upodobań.

porcelana ecru

Fine Bone China to niezwykle szlachetna odmiana porcelany, którą postanowiliśmy nieco zmodernizować. Kremowa porcelana produkowana jest w naszej fabryce z najwyższej jakości składników. Warto zaznaczyć, że Zakłady Porcelany Stołowej ,,Karolina” to jedyne miejsce w Polsce, które produkuje porcelanę o kolorze zbliżonym do FBC. Wbrew pozorom nasza odmiana porcelany kostnej nie ma nic wspólnego z kościami zwierząt! Porcelana z Karoliny jest wegańska i przyjazna dla środowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *