A zamiast obrusu? Bieżnik!

Stół stanowi punkt centralny w każdym domu. To właśnie przy nim jadamy wspólne posiłki, spędzamy czas z bliskimi i przeprowadzamy ważne i codzienne rozmowy. Wokół stołu toczy się całe rodzinne życie. Stół to także obszar, który staramy się odpowiednio podkreślić pięknymi dekoracjami. Jednym z wielu sposobów dekorowania stołu jest wykorzystanie obrusu lub bieżnika. Jak się do tego zabrać, żeby stół prezentował się schludnie i pasował do pozostałych elementów wnętrza?

Co to jest bieżnik?

Bieżnik to nic innego jak dekoracyjna nakładka na stół, ale niezakrywająca blatu w całości. Bieżnik charakteryzuje się wąską, ale długą formą – powinien zwisać po bokach stołu, tworząc tym samym niesamowity efekt. Można go stosować w połączeniu z obrusem, ale coraz częściej spotyka się rozwiązanie z samym bieżnikiem. Dlaczego? Taka forma prezentuje się nowocześnie i stylowo, a zarazem elegancko. Obecne stoły są tak piękne i czasami wręcz artystyczne, że nie potrzebują zasłaniania (a wręcz odwrotnie!).

bieżnik na stole

Jak dobrać bieżnik do stołu i wnętrza?

Bieżnik powinien pasować kolorystycznie do pozostałych akcentów wnętrza. Rozejrzyj się po swoim salonie i zastanów się nad kolorem przewodnim – niech bieżnik należy do spójnych dodatków. Może współgrać z kolorem ścian lub mebli, a także z tekstyliami, takimi jak poduszki, lampa, zasłony. Unikaj przesadzonych wzorów, aby stół nie wyglądał zbyt ciężko i na odwrót – nudny blat możesz odmienić szalonym bieżnikiem. Zastanów się także nad posiadaną zastawą stołową i czy będzie dobrze wyglądać w towarzystwie wybranego bieżnika.

stół udekorowany bieżnikiem
Bieżnik z kwiatowym wzorem może być zastosowany do niedekorowanej porcelany

Materiał to istotna kwestia

Jakość wykonania to ważna sprawa, która tyczy się każdego rodzaju produktu. Wybierając bieżnik do domu zwróć uwagę na materiał, z którego został wykonany. Czasem lepiej wydać nieco więcej i cieszyć się zamierzonym efektem niż po kilku użyciach wyrzucić bieżnik do kosza. Kiepskiej jakości materiał nie prezentuje się na stole schludnie i wygląda tanio, a tego chcemy właśnie uniknąć. Pamiętaj, że bieżnik będzie się brudził (a zatem wymagał prania), a także będzie narażony na promienie słoneczne. Wybierz taki, który nie tylko będzie ozdobą, ale spełni również funkcje praktyczne. Bieżnik ma być Twoim pomocnikiem, a zatem powinien być łatwy w czyszczeniu oraz odporny na blaknięcie i rozciąganie.

biała porcelana na kwiatowym obrusie

Teraz już z górki, czyli wybór odpowiedniego rozmiaru

Bieżnik powinien swobodnie zwisać poza krawędzie stołu na 20 cm, maksymalnie 30 cm. Jeśli chodzi o szerokość – w tym przypadku nie ma się o co martwić, ponieważ każdy wariant wypadnie dobrze, a bieżniki tolerują odstępstwa. W tej kwestii bieżnik łatwiej dobrać niż obrus. Bieżnik można ułożyć w centralnym punkcie stołu lub ciekawie zaaranżować, na przykład użyć dwóch równoległych do siebie. W zależności od preferencji ułożenia oraz rozmiaru stołu wybierz odpowiednią długość bieżnika.

bieżnik na stole

Mamy nadzieję, że ułatwiliśmy Ci wybór odpowiedniego bieżnika. A jeśli zabraknie Ci do niego zastawy stołowej – służymy pomocą. W sklepie Porcelana Karolina czekają na Ciebie naczynia z porcelany najwyższej jakości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *